IP Adresiniz - ademce.com

Ademce
 Yazılar  Duyurular  İletişim

IP Adresiniz:  34.237.52.11

Ağ Kabloları İnternet Protokol Adresi (İngilizcesi: Internet Protocol Address) bilgisayarlar ve telefon gibi başka akıllı aygıtların da kendi aralarında veri alışverişi yapmak için kullandıkları bir bilgidir. Bu sayfayı görüntülerken kullandığınız cihaz bir IP adresi almış durumdadır. ademce.com sunucusu ile kullandığınız araç arasındaki iletişim bu adres (numara) kullanılarak sağlanmaktadır.

Aralarında noktalar bulunan 4 dört sayıdan oluşan yukarıdaki bilgi sizin IP adresinizdir. Yazmış olmamızdan da anlayacağınız gibi IP numaranız ademce.com tarafından tespit edilmiştir. Yalnız ademce.com sunucusu değil iletişim kurduğunuz bütün cihazlar IP adresinizi bilmek durumundadır: Bu, iletişim kurabilmeniz için gereklidir.

VNC, Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı gibi yazılımlar uzaktaki bir bilgisayara bağlanılarak uzaktan kullanılabilmesini sağlar. Bu yazılımları kullanarak uzaktaki bir bilgisayarı kullanabilmeniz için o bilgisayarın IP adresini bilmeniz gerekmektedir. Bunun tersi olarak uzaktaki birinin sizin bilgisayarınıza bağlanıp kullanabilmesi için de sizin IP adresinizi biliyor olması gerekecektir. Teknik destek alabilmek için zaman zaman buna gerek duyulur. Bilgisayarınızın uzaktan kullanılabilmesi için bu sayfada gördüğünüz IP adresinizi bağlanacak kişiye bildirmeniz yeterli olacaktır.

İnternete erişim için para ödediğiniz servis sağlayıcınız, bu ödeme karşılığında, barındırmakta olduğu sunucularından yararlanmanıza izin verir. İnternet bağlantınız, servis sağlayıcınızın cihazınıza verdiği IP adresi üzerinden kurulur. Servis sağlayınızla anlaşmanızı sabit (static) IP olarak yapmış olmanız size sürekli aynı IP adresinin verileceği anlamına gelir; bunun için de sizden ek bir ödeme istenecektir. Sabit olsun değişken (dynamic) olsun cihazınıza bir IP adresinin atanmış olması, genelağ (internet) üzerinden istediğiniz bilgiye ulaşabilmeniz için yeterli olacaktır. Bu yazıyı okuyabilmeniz için ademce.com sunucusu ile internet tarayıcınız arasında gerçekleştirilmiş olan bir dizi veri alışverişinde bu adresten yararlanılmıştır.

IP adresi, harf (bayt) olarak adlandırılan 0 ile 255 arasındaki 4 sayıdan oluşmaktadır. IP adresi yazılırken aralarına nokta (.) konarak gösterilen bu sayılar, 2 harften oluşan bir sözcük (word) göz önüne alınarak 2 sözcükle belirtebileceği gibi; 2 sözcükten oluşan bir ikiz-sözcük (dword: double word) göz önüne alınarak tek bir ikiz-sözcükle de belirtilebilir. İkiz-sözcükler 32 bitlik sistemlerde birer tamsayıya (integer) karşılık gelir. Bu bilgiler IPv4 olarak adlandırılan uyarlama için geçerlidir. IPv4 uyarlamasında en fazla 232 değişik adres tanımlanabilir. 232 anlatımı 4.294.967.296 sayısına karşılık gelir. Yaklaşık 4 milyar adres, giderek yaygınlaşan internet kullanımı karşısında hızla tükenmektedir. Sınırlı sayıdaki adresin hızla tükenmesinin uzun dönemli tek çözümü IPv6 uyarlamasına geçiştir.

IPv4 geliştirilirken internetin bu kadar yaygınlaşacağı öngörülememişti. IPv4 adreslerinin hızla tükenmesi sonucu geliştirilen IPv6 uyarlaması ile 32 bitlik adresleme yerine 128 bitlik adresleme sağlanmaktadır. IPv6 ile 2128 değişik adres tanımlanabilmektedir; bu sayı ise neredeyse sonsuz denebilecek sayıda adres anlamına geliyor.

2128: 340.282.366.920.938.463.463.374.607.431.768.211.456

Bu kez de çok ileri bir gelecek düşünülmüş olmalı:)

İnternet üzerinden bağlandığınız bütün cihazların sizinle ilgili bilmesi gereken tek bilgi IP adresinizdir. Siz ve servis sağlayıcınız açıklamadıkça kimliğinizle ilgili bilgilerin öğrenilmesi söz konusu değildir. İnternet hizmeti almak karşılığında servis sağlayıcınıza yapacağınız ödemeler için imzaladığınız abonelik sözleşmesi ile kimlik bilgilerinizi de açıklamış olursunuz. Kimlik bilgilerinizin korunması servis sağlayıcınızın sorumluluğundadır. Ancak yasal gereklilikler nedeniyle servis sağlayıcınız bu bilgileri kamu kurumlarıyla paylaşmak durumunda olabilir. Daha doğrusu yasalar, iletişim hizmeti sağlamak için kimlik bilgilerinizin biliniyor olmasını gerektiriyor olabilir. Ülkemizdeki uygulama böyledir. Devlet sizin kimliğinizi bilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu durum köntörlü cep telefonu kullanıcıları örneğinde çok açık görülür. Hizmet ücreti peşin peşin ödenen bu iletişim türünde, telefon numarasını alırken sizden nüfus cüzdanı fotokopisi istenmesinin tek nedeni işte bu yasal gerekliliktir. İster internet hizmeti, ister faturalı isterse kontörlü telefon olsun iletişim hizmetlerini ancak kimliğinizi açıklayarak alabiliyorsunuz. Diğer ülkelerdeki uygulamalar da bizdekine benzer anlayışların ürünüdür.

Aykız Yılmaz
8 Kasım 2012
5 Kasım 2012

İlgili Sayfalar
Ademce İletişim

Kaynak
IP adresi - Vikipedi
IPv4 - Vikipedi
IPv6 - Vikipedi


Yukarı^
Ana Sayfaİletişim | © 2021 ademce.com